- Mert mit tud Csepreg felmutatni? - kérdezi önmagától is, heves gesztusok kíséretében Kancsó Zoltán. A kulturális élete mindig messze jobb volt, pezsgõbb, mint az adottságai. A fúvószenekar, a mazsorettek, a vegyeskar. Alig pár ezren lakjuk a várost, szegények vagyunk, mégis van értelme, hogy együtt tudunk valamit csinálni.
Kancsó Zoltán hegedûtanár, felesége is tanít a helyi Zeneiskolában, s egyben õ a csepregi vegyeskar karvezetõje is. Kancsó Zoltánné csepregi születésû, férje szombathelyi. Felkészültségüket, tudásukat látva, próbálták már õket gazdagabb településekre csábítani, de nem akartak megválni az emberektõl, akikkel nem csak énekelni jó. A kórusban 15 éves diákoktól a hatvan -hetven éves idõs emberekig sokféle korosztály megtalálható, szakmák szerint is igen változatos a kórus összetétele. Hetente egyszer, péntek esténként próbálnak, a próba ideje szent (van aki szabadságot kér, miatta), mindenki úgy intézi a dolgait, hogy akkor biztosan ott legyen a mûvelõdési házban. Beszélgetnek, tréfálkoznak, ugratják is egymást, de amikor a karvezetõ beint, akkor nagyon komolyan veszik a feladatukat.
Tíz évvel ezelõtt, amikor elkezdtek együtt énekelni, akkor azt tartották fontosnak, hogy jó hangosan szóljon a hangjuk. Hallás után tanultak, de már egyre többen ragaszkodnak a kottához, s nem csak a szöveg miatt... A dalárda tagjai közül a fiatalabbak a zeneiskola növendékei.
A csepregi vegyeskar leleménnyel, ötletekkel tartja fenn magát, merthogy pénze az nincs, vagy nagyon kevés. A mûvelõdési háznak a próbák fejében karácsonyi koncertet adnak minden évben, nagyobb ünnepeken örömmel lépnek fel a városukban. Szponzorok után szaladgálnak, hogy ki tudjanak mozdulni a városból. Egyszer Csepregen hallotta a vegyeskart énekelni egy Pestre elszármazott bérbaltavári férfi, aki addig nem nyugodott, amíg a szülõfaluja ünnepségére el nem vitta a kórust (saját zsebbõl állta a költségeket).
Tíz évvel ezelõtt, pontosan augusztus huszadikán mutatkoztak be elõször, most 19-én este hétkor a Szent Miklós-templomban mutatják be ,,Ah, hol vagy magyarok tündöklõ csillaga" címû CD-lemezüket.
Kész csoda, hogy lemezüket ki tudták adni. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának pályázatán nyertek, helyi vállalkozók s még a csõdben lévõ csepregi önkormányzat is adott pénzt. Három nap alatt a bõi mûvelõdési házban Dombi Bertalan és Scheer Viktor vette fel a mûveket, jelentõsen támogatta a lemez kiadását a bõi önkormányzat is (zenész polgármester). Mozart-, Bach-, Händel-, Bárdos- és Kodálymûveket adnak elõ, szólót énekel Czeller Krisztina.
A CD felvételen hallható Sárváry Lászlónak, a Bognár Ignác Zeneiskola igazgatójának Ave Maria c. kompoziciója, Vincze Eszter (fuvola), Thummerer Ferenc (fagott), Kálmánné Bazsó Cecília (orgona) és a Kõszegi Vonósegyüttes közremûködésével.